Dokumentarni film online "Priča o plastici"

Autor: Branka Sironić Buić, 7. 5. 2020.

Povodom Dana planeta Zemlje učenici sedmih i osmih razreda gledali su svjetsku premijeru dokumentarnog filma "Priča o plastici" u sklopu nastavnih predmeta geografije i kemije. Film su učenici gledali i zbog realizacije školskog projekta "Skroji svoju održivu priču" kojeg škola provodi u suradnji s Udrugom Zelena Istra.

Film su gledali navečer putem poveznice, a gledanje filma organizirala je Zelena akcija.  Pod opširnije možete pročitati njihove dojmove. (učiteljice Valentina Jurič i Ana Okmaca)

Opiši u par rečenica svoje dojmove nakon što si odgledao/la dokumentarni film "Priča o plastici".

1. Pa meni je bio zanimljiv i sada shvaćam koliko mi sami sebi štetimo jer nisam mislio da je tako loše i sada ću se još vise truditi da ne bacam plastične stvarni u more zemlju mada ni prije nisam.

2. Dokumentarni film mi se jako svidio zato što osvještava problem plastike.

3. Jako mi se sviđa dokumentarni film. Sviđa mi se zato što govori o današnjem problemu. Tužna sam zato što neka mjesta koja su nam posebna (npr. mjesto gdje smo išli na more, družili se) pretvorili u odlagalište otpadom. Mislim da treba zaustaviti zagađenje mora, oceana, zraka, rijeka,... Zagađenje cijelog planeta. ;)

4. Drago mi je da netko priča o tom problemu i da se pokušava nešto poduzeti. Film mi se vrlo svidio i bio je zanimljiv. Sviđa mi se "zero waste" način života po kojim neki ljudi žive, sviđa mi se što države sve više pokušavaju postupati ekološki jer ovaj problem je polako zabrinjavajući i tužan.

5. Film mi se svidio. Pokazao mi je neke i ne tako vedre strane plastike kojih prije nisam bila svjesna. Koliko god da nam plastika olakšava svakidašnji život, pokazala se iznimno štetnom. Ovaj film me sigurno osvijestio o globalnom problemu plastike.

6. Moji dojmovi o filmu su da mi previše zagađujemo svijet i da bi trebali sto manje to raditi.

7. Film je odličan jer je poučan u cijelom procesu nastajanja problema i mogućih rješenja uz svjesnost ljudi.

8. Znala sam da ima puno smeća, ali nisam znala da ima baš toliko. Nisam mogla vjerovati kada sam vidjela koliko smeća ima u prirodi. Žao mi je što ljudska svijest ne razmišlja i ne radi da nam bude bolje nego rade sve kako bi im bilo lakše. Kada bi ljudi više brinuli o zagađenju, priroda ne bi bila toliko zagađena, zrak bi bio čišći, ledenjaci se ne bi topili i smanjilo bi se globalno zatopljenje.

9. Bio mi je jako zanimljiv dokumentarac, naučila sam dosta toga o plastici, o tome kako ne bismo trebali bacati plastiku niti zarađivati okoliš jer to utječe i suživot živih bića.

10. Moj dojam je bio da sve plastike koje se mogu reciklirati bacaš u smeće za recikliranje a ne u prirodu.

11. Ja mislim da se plastika treba ukinuti zato sto ljudi iz dana u dan koriste samo plastiku . ja bi uveo krpene vreće , bile bi staklene boce .

12. Jako je ružno to što mi radimo od svojega planeta, ubrzo će nam plastika biti svugdje, a životinje uginuti, a i ljudi će se razboljeti ako se ne počnemo brinuti za plastični otpad. (Valentina Jurič, učiteljica kemije)

14. Sviđa mi se film jer me natjerao da malo promislim o svemu tome. Plastika i industrije koje ju masovno proizvode su opasnost za zdravlje nas i cijelog planeta. Važno je to riješiti, a trebamo prvo početi od sebe. To je globalni i vrlo opasan problem za koji se nadam da ćemo naći neko rješenje.

15. Film je jako poučan i zanimljiv. Govori o plastici sa kojom se pokušavamo suočiti već duže vrijeme.Cijela zemlja je zagađena nepotrebnom plastikom koja je ajmo reći neuništiv proizvod, kao što je jedan čovjek koji radi na otpadu plastike rekao da nijedna plastika nije ista, nego da plastika samo izgleda kao da je uvijek ista i da je čudno zašto je netko uopće išao izrađivati takav materijal ili proizvod koji je ''neuništiv''. Ovaj film je jako dobar i svi bi ga trebali pogledati da bi se naučilo nešto više o zagađenju plastikom i šta sve radimo bacanjem plastike za cijelu zemlju i prirodu.

16. Film mi se jako svidio jer je bio zaista poučan i ja nisam mogao vjerovati koliko je to smeća u moru, rijekama, jezerima... To su bili otoci smeća, ribari umjesto ribe su vadili plastiku što je žalosno. Jadni ljudi imaju farmu krava odmah pored planine smeća. Neki čovjek kojeg su pitali o svemu tome je rekao da zbog tolikog smeća i svog tog zagađenja da se ljudima smanjuje razdoblje života čak za 15 do 20 godina. Nisam mogao vjerovati da mi ljudi sami sebe uništavamo radi toga. Najgore mi je bilo kada sam vidio te otoke smeća i kada su prolazili rjekom smeća je bilo gomilu po drvećima. Nadam se da će ljudi shvatiti šta rade s našom planetom Zemljom.

17. Film je zanimljiv jer se priča o plastici i zagađenju. Postoje svjetske organizacije koje se bave plastikom. Prikupljaju plastiku i recikliraju u dobre svrhe. Na primjer, Filipini, Manila su puni plastike i moraju je prikupljati. Plastika kada se jednom baci, nikada ne nestaje nego će zauvijek ostati na tom mjestu. (Ana Okmaca, učiteljica geografije)

Projektni dan 2023. i 2024.

Osnovna škola Monte Zaro Pula / Boškovićev uspon 24, HR-52100 Pula / os-mzaro-pu.skole.hr / ured@os-mzaro-pu.skole.hr