2023-01-23 13:00:05

Povodom Dana sjećanja na holokaust sjetimo se Lee Deutsch, najmlađe glumice HNK-a

27. siječnja obilježavamo Dan sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti.

To je međunarodni dan sjećanja kojim se želi podsjetiti na sve žrtve nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata. Ne ponovilo se nikad! Sjetimo se najmlađe glumice HNK-a Lee Deutsch.
Lea Deutsch, poznata i kao Dragica Dajč (Zagreb, 18.1.1927. – Auschwitz, 1943.), zagrebačka dječja glumica koja je ubijena za vrijeme holokausta, najmlađa je glumica koja je stala na daske Hrvatskog narodnog kazališta. Lea je rođena 18. 1. 1927. u zagrebačkoj židovskoj obitelji Stjepana i Ivke Deutsch rođene Singer. Obitelj Deutsch živjela je u zagrebačkoj Gundulićevoj ulici na broju 39. Prezime su im ponekad pisali Dajč. Mnogi ju nazivaju hrvatskom Annom Frank jer je i Lea, baš kao i Anna, stradala sa svega 16 godina, a ujedno je postala i simbol strašne tragedije koja je zahvatila židovski narod, kao i borbe protiv strogog nacističkog režima. (knjižničarka Dragica Pršo) 

Za više kliknite pod opširnije. 

S četiri i pol godine naučila je čitati, a s pet i pisati. Lea je od malih nogu pohađala satove glume, plesa i klavira. Počela je glumiti u HNK-u s pet godina, te je ubrzo postala popularna dječja glumica. Profesionalnu karijeru započela je kao “čudo od djeteta” igrajući male uloge u profesionalnim predstavama. Kritičari su pisali hvalospjeve o Lei. Nazivali su je “čudom”, “velikom umjetnicom”, tražili od nje intervjue, fotografirali je i uzdizali u zvijezde.
Godine 1941. osnutkom Nezavisne Države Hrvatske (NDH) doneseni su rasni zakoni. Lea je u jesen 1941. bila izbačena iz HNK, kao i ostali Židovi, a ubrzo i iz gimnazije. Lea i mlađi brat Saša s majkom su ostali u stanu, dok je Leina oca Stjepana sakrio ugledni liječnik s lažnom dijagnozom. Gestapo i ustaše su u noći s 2. na 3. 5. 1943. godine uhitili sve preostale Židove u Zagrebu, njih 1.700, a među njima i Leu zajedno s majkom i bratom. Deportirali su ih u Auschwitz u stočnom vagonu. Lea je umrla u vagonu, prije nego što je stigla u logor.
Imala je 16 godina. Leina majka i brat ubijeni su u plinskoj komori odmah po dolasku, dok je otac kraj rata dočekao u bolnici u kojoj se skrivao. Stjepan Deutsch umro je 1959. u Zagrebu, pokopan je na židovskom dijelu groblja na Mirogoju, a na nadgrobnoj ploči je i Leina slika.
Slijedeći put dok šećete Gundulićevom ulicom u Zagreb zastanite pred brojem 39 i sjetite se Lee.


U Zagrebu je 2010. snimljen igrani film i TV serija Lea i Darija – Dječje carstvo redatelja Branka Ivande.
Biografija slavne mlade glumice koja je stradala u holokaustu.: Pavao Cindrić: „Lea Deutsch : zagrebačka Anne Frank“, Zagreb: Profil, 2008.


Osnovna škola "Monte Zaro" Pula