2020-11-09 11:41:09

Bogatstvo komunikacije

AAK ili alternativna i augmentativna komunikacija odnosi se na strategije koje mogu poboljšati komunikaciju ili pružiti potpuno drugačija sredstva komunikacije. Ova vrsta komunikacije može biti potpomognuta (koristimo dodatan alat – npr. komunikacijska knjiga ili komunikator) ili ne potpomognuta (nema potrebe za alatom – npr. znakovni jezik ili geste).

Kada to pogledate iz te perspektive, svi mi kroz dan koristimo AAK – pišemo poruke, tipkamo na računalo, pišemo na papir i koristimo geste. Ukoliko neka osoba nema razvijen govor ili je teško razumljiva svojoj okolini, a možda se i sama teško izražava, dodatni alati poput komunikatora, komunikacijskih knjiga te aplikacija, mogu postati sredstvo komunikacije te osobe.

Komunikacija je dio naše ljudskosti, dok komuniciramo mi prepričavamo i komentiramo, pregovaramo i opisujemo, dijelimo ideje i zahtijevamo, govorimo o svojim potrebama, pitamo, radimo izbore, tražimo pomoć, izražavamo emocije, pozdravljamo… dijelimo sebe i povezujemo se s drugima gradeći odnose. Stoga je nužno svakoj osobi omogućiti da se izrazi bilo kada, bilo gdje, o bilo kojoj temi i s bilo kojim sugovornikom.

U našoj školi nekoliko učenika koristi sredstva AAK. Kada vidite drugo dijete ili odraslog s komunikatorom, komunikacijskom knjigom ili nekim drugim oblikom AAK, sjetite se da je on glas te osobe, nije igračka i nije zabava – nego glas. I taj glas jednako vrijedi, treba se čuti i uvažiti, kao i bilo koji drugi oblik komunikacije. Budite nježno znatiželjni i strpljivi kada komunicirate s korisnicima AAK - vidjet ćete kakvo bogatstvo ćete dobiti zauzvrat. (Marija Crnković, stručna suradnica psihologinja)


Osnovna škola "Monte Zaro" Pula