Vijesti iz Kluba

Svjetski dan čitanja naglas u školskoj knjižnici

Autor: Dragica Pršo, 1. 2. 2024. 10:13

Svjetski dan čitanja naglas obilježava se svake godine od 2010. prve srijede u veljači. Ove godine datum pada na 7. veljače, ali mi smo bili nestrpljivi pa smo to odradili danas na prvi dan veljače.
Učenice Čitateljskog kluba školske knjižnice, pod mentorstvom knjižničarke Dragice Pršo, Mia, Pia i Helena iz 4.b razreda čitale su našim učenicima 1.a i 1.b razreda ukupno 6 slikovnica i hvala im na tome! Učenici su pažljivo slušali  i aktivno sudjelovali u razgovoru poslije čitanja.
Ovakav način poticanja čitanja pomaže mlađim učenicima u razvijanju svojih vještina čitanja, slušanja i govorenja, ali i osnažuje starije učenice u daljnjem čitanju.
LitWorld je osnovao Svjetski dan čitanja naglas kao priliku da ljudi širom svijeta proslave radost čitanja naglas i zalažu se za pismenost kao temeljno ljudsko pravo koje pripada svima.
Tijekom posljednjih četrnaest godina, ovaj se pokret raširio među milijunima čitatelja, pisaca i slušatelja iz zajednica širom svijeta koji se okupljaju kako bi odali počast
radosti i moći čitanja i dijeljenja priča i nastavili proširivati definiciju i opseg globalne pismenosti.
Zašto je važno čitati naglas?
Mnoge strategije potvrđuju važnost čitanja naglas kao ključne metode razvijanja čitateljskih navika, vještine slušanja, obogaćivanje rječnika, bolje koncentracije i logičkog razmišljanja.  Čitanje naglas poboljšava pamćenje, pomaže boljem razumijevanju, ali može biti i zabavno i omogućuje da tu istu zabavu dijelimo s drugima.
I zato čitajte naglas kad god i gdje god možete! (knjižničarka)
[više]

Book patrol - književni susret i piknik u parku

Autor: Dragica Pršo, 7. 11. 2023. 10:51

U povodu Mjeseca hrvatske knjige i projekta Book patrol, danas je pored kućice za knjige na Monte Zaru održan književni susret s pulskom književnicom Petrom Valković. Susret je održan u organizaciji naše školske knjižnice i knjižnice Škole za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu Pula. Susetu su prisustvovali učenici 4. c razreda ŠTUT-a i učenici našeg Čitateljskog kluba, knjižničarke Željka Kondić Dabo i Dragica Pršo, profesorica Morena Rumora iz ŠTUT-a i naša ravnateljica Branka Sironić Buić. (knjižničarka Dragica Pršo)

Više na https://www.glasistre.hr/knjizevnost/2023/11/06/na-monte-zaru-predstavljene-dvije-knjige-petre-valkovic-894628​  i Facebook stranici škole

P.S. Napunili smo kućicu za knjige s knjigama koje nam donosite. Hvala svima!

[više]

🎉 𝐒𝐯𝐞č𝐚𝐧𝐨 𝐨𝐭𝐯𝐨𝐫𝐞𝐧𝐚 𝐧𝐨𝐯𝐚 𝐤𝐮ć𝐢𝐜𝐚 𝐳𝐚 𝐤𝐧𝐣𝐢𝐠𝐞 𝐮 𝐏𝐚𝐫𝐤𝐮 𝐌𝐨𝐧𝐭𝐞 𝐙𝐚𝐫𝐨 𝐮 𝐬𝐤𝐥𝐨𝐩𝐮 𝐩𝐫𝐨𝐣𝐞𝐤𝐭𝐚 𝐁𝐨𝐨𝐤 𝐩𝐚𝐭𝐫𝐨𝐥 📖💞

Autor: Dragica Pršo, 28. 4. 2023. 10:54

U četvrtak, 27. travnja 2023. godine u organizaciji naše škole, točnije Čitateljskog kluba školske knjižnice i Literarne kavane Škole za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu, Pula održana je prigodna svečanost otvorenja prve kućice za knjige u Parku Monte Zaro, povodom Noći knjige i Dana hrvatske knjige. U ime Grada Pule, partnera na projektu, prigodnom svečanom otvorenju nove kućice za knjige prisustvovao je Filip Zoričić gradonačelnik grada Pule, koji je prisutne pozdravio, a svečanosti se odazvala i pročelnica Upravnog odjela za kulturu i razvoj civilnog društva Emina Popović Sterpin. U prigodnoj svečanosti sudjelovali su volonteri autori kućica Ornela Benčić Žerić i Edin Žerić, knjižničarke Željka Kondić Dabo i Dragica Pršo, profesorica Morena Rumora te učenici Škole za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu Pula i Osnovne škole Monte Zaro kao nositelji aktivnosti projekta Book patrol. Manifestaciji su se pridružila i djeca s odgojiteljicama DV-SI "Rin Tin Tin" Pula-Pola, koja su s veseljem donirala svoje knjige.

Projekt Book patrol realiziran je i zahvaljujući natječaju MZO-a pomoću kojeg su škole kupile majice, platnene vrećice i bedževe s logom projekta. Knjižničarka i voditeljica Županijskog stručnog vijeća školskih knjižničara Istarske županije te predsjednica istarske podružnice Hrvatske udruge školskih knjižničara Dragica Pršo, kao inicijatorica projekta zahvalila se gradonačelniku Filipu Zoričiću i Gradu Puli, koji su podržali ovaj vrijedan projekt. Spomenula je da u inicijativi od samog početka sudjeluju brojni entuzijasti, volonteri, knjižničari i nastavnici s ciljem promicanja kulture čitanja. Predstavljanje projekta zaključila je zahvalom ravnateljicama Orhideji Petković i Branki Sironić Buić, na velikoj podršci projektu. Zahvalila se također umjetniku Borutu Skoku, koji je oslikao kućice te pozvala građane da posjete, doniraju i posude knjige iz novopostavljenih kućica za knjige. U ime škole otvaranju su prisustvovali učenici 3.b razreda s učiteljicom Manuelom, članovi Čitateljskog kluba i Vijeće učenika. (izvor: Grad Pula)

Projektni dan 2023

Ovaj mjesec: 2091

> Školska knjižnica  > Čitateljski klub